Coraz więcej ludzi zmaga się z problemami skórnymi takimi jak uczucie suchości, swędzenie i zaczerwienienie. Dermatolodzy w takim przypadku rekomendują stosowanie emolientów. Czy wiemy jednak, czym jest emolient? W jaki sposób działają emolienty? Kto powinien je stosować?
Czym jest emolient?
Emolientem nazywamy każdą substancję lub preparat, który po nałożeniu na skórę stworzy okluzję. Działanie okluzyjne polega na utworzeniu cienkiej warstewki na powierzchni skóry, która nie zostanie wchłonięta. Dzięki tej warstwie skóra zyskuje dodatkową ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Obecność dodatkowej warstwy sprawia, że woda znajdująca się w skórze nie odparowuje tak łatwo, dzięki czemu utrzymywany jest odpowiedni poziom nawilżenia, a skóra staje się miękka i elastyczna.
Kto powinien stosować emolienty?
Emolienty są szczególnie polecane osobom ze skórą suchą, wrażliwą i alergiczną. Większość preparatów można stosować od pierwszego dnia życia. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby osoby bez żadnych dolegliwości skórnych również stosowały emolienty. Często powielanym mitem jest stwierdzenie, że nie można stosować emolientów na skórę bez problemów skórnych, gdyż w razie ich wystąpienia nie będzie już czego zastosować. Prawdą natomiast jest, że stosowanie emolientów zapobiega powstawaniu podrażnień.
Jakie są rodzaje emolientów?
Emolienty możemy podzielić ze względu na sposób ich pozyskiwania. Zgodnie z tym założeniem wyróżniamy emolienty naturalne np. masło shea, masło kakaowe, olej ze słodkich migdałów, olej z czarnuszki, lanolina. Do emolientów syntetycznych zaliczyć możemy parafinę, wazelinę, oleje silikonowe. Jeżeli chcemy zastosować emolient, możemy dodać trochę oleju np. ze słodkich migdałów do kąpieli lub zastosować go po kąpieli i osuszeniu skóry. Drugą możliwością jest zakup gotowych preparatów emoliencyjnych, których skład jest bardziej złożony. Takie preparaty są często wzbogacone w witaminy, substancje prebiotyczne oraz składniki płaszcza lipidowego skóry.
Preparaty emoliencyjne do kupienia w aptece
W aptekach oraz drogeriach znajdziemy szeroki wybór produktów emoliencyjnych. Dla tych preparatów charakterystyczne jest to, że ich skład stanowią często mieszaniny składników emoliencyjnych. W zależności od potrzeb możemy zakupić szampon, krem, balsam, olejki do kąpieli, żele do kąpieli, emulsje myjące. Wszystkie będą miały działanie zmiękczające, ochronne i nawilżające. W przypadku skóry alergicznej najlepiej jest zdecydować się na preparat bez składników zapachowych oraz barwników np. preparaty z serii Dexeryl.
Schorzenia, w przypadku których warto stosować emolienty:
- atopowe zapalenie skóry,
- alergie skórne,
- podrażnienia i zaczerwienienia,
- suchość i spowodowanym tym świąd skóry,
- rybia łuska,
- ciemieniucha,
- łuszczyca.