Numer telefonu

+123-456-7890

Otwarte w godzinach

Pon - Pią: 7 - 19

Surowa pogoda jest trudna dla skóry. Niskie temperatury i niski poziom wilgotności powodują, że suche powietrze odciąga wilgoć od skóry. Ostry zimowy wiatr i suche ciepło w pomieszczeniach mogą pogorszyć ten problem i doprowadzić do pękania, a nawet krwawienia skóry. Choroby skóry, takie jak egzema czy łuszczyca, również mogą się zaostrzyć podczas tych zimnych, suchych miesięcy.

Czego unikać?

Chociaż dodatkowe nawilżenie pomaga, możesz zrobić więcej, aby zadbać o swoją skórę. Oto kilka wskazówek, które pomogą zmniejszyć spierzchnięcia i zaczerwienienia oraz utrzymać skórę w zdrowiu i komforcie aż do nadejścia wiosny:

  • Unikaj długich, gorących pryszniców. Chociaż gorąca kąpiel lub prysznic mogą być wspaniałym uczuciem w zimie, mogą pozbawić skórę ważnych olejków. Kiedy to tylko możliwe, używaj ciepłej lub letniej wody, także do mycia twarzy i rąk.
  • Wybierz najlepszy zimowy krem nawilżający dla swojej skóry. Ten sam stary krem nawilżający, którego używasz przez resztę roku, może nie sprawdzić się w zimnych i suchych miesiącach. W przypadku kremów nawilżających, grubszy nie oznacza lepszy. Jeśli masz skłonność do wyprysków, trzymaj się z dala od preparatów na bazie ropy naftowej lub oleju. Zamiast tego poszukaj takiego, który zawiera lipidy. Jeśli natomiast Twoja skóra jest bardzo sucha, możesz spróbować zastosować emolientowy krem nawilżający, który zatrzymuje wilgoć, a następnie kolejny krem nawilżający.
  • Nie zapominaj o kremie z filtrem przeciwsłonecznym. Ochrona przeciwsłoneczna nie jest przeznaczona tylko na gorące letnie miesiące. Zimowe słońce, w połączeniu z oślepiającym światłem śniegu, może poważnie uszkodzić Twoją skórę. Nakładaj krem z filtrem na twarz i ręce (jeśli są odkryte) około 30 minut przed wyjściem na zewnątrz.
  • Nakładaj go często, jeśli przebywasz na zewnątrz przez dłuższy czas.
  • Powiedz „nie” opalaniu. Wiele osób sądzi, że solarium może dostarczyć witaminy D, której brakuje im podczas ciemnych, krótkich i zimnych dni, ale w rzeczywistości szkody, jakie solarium może wyrządzić Twojej skórze, znacznie przewyższają tymczasowy zastrzyk energii. Zarówno promieniowanie ultrafioletowe A (UVA), jak i ultrafioletowe B (UVB) powodują uszkodzenia komórek, które mogą prowadzić do raka skóry.

Poznaj swoją skórę.

Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem słońca, czy też przestrzegasz zasad bezpieczeństwa, ważne jest, aby regularnie badać swoją skórę i zwracać uwagę na wszelkie nowe znamiona i narośla oraz zmiany w obrębie już istniejących. Zmiany, które się zmieniają, swędzą, krwawią lub nie goją się są również sygnałami alarmowymi. Nawet jeśli przez całe lato starannie przestrzegałeś zasad bezpieczeństwa przeciwsłonecznego, ważne jest, abyś nadal był czujny wobec swojej skóry jesienią, zimą i wiosną. Samobadanie może pomóc Ci we wczesnym wykryciu potencjalnych nowotworów skóry.

Wiedz, kiedy zwrócić się o pomoc do specjalisty. Nawet jednorazowa wizyta u dermatologa to dobra inwestycja. Może on przeanalizować Twój typ skóry, rozwiązać problem z Twoim obecnym schematem pielęgnacji skóry i doradzić Ci, jakich produktów do pielęgnacji skóry powinnaś używać. Może również podać leki, które pomogą rozwiązać konkretne problemy skórne, jeśli produkty dostępne bez recepty nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. A jeśli zauważysz na swojej skórze niepokojące zmiany, bardzo ważne jest, aby od razu udać się do dermatologa.

Dlaczego zima sprawia, że moja skóra jest taka sucha?

Istnieje wiele czynników. Ale największym z nich jest zimna pogoda. W stanie Iowa jest bardzo zimno i wietrznie, a w przeciwieństwie do naszego parnego lata, w powietrzu nie ma wilgoci. Te czynniki środowiskowe sprawiają, że wilgoć z Twojej skóry szybciej wyparowuje. Ponieważ Twoje ręce i twarz są bardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych, są bardziej podatne na skutki zimowej pogody.

Rekomendowane artykuły