Numer telefonu

+123-456-7890

Otwarte w godzinach

Pon - Pią: 7 - 19

Wiele osób wpada w panikę, gdy widzi, że po każdym czesaniu na ich grzebieniu wypada kilkanaście włosów i podejmuje natychmiastowe działania, by ratować swoje włosy. Niektórzy ludzie bez kontroli zażywają witaminy przeciw wypadaniu włosów, a inni starają się rzadziej myć i czesać włosy, aby uniknąć ich wypadania. Włosy muszą jednak wypadać i jest to zupełnie normalne.

Zdrowy człowiek traci od 50 do 100 włosów dziennie. Wzrost włosa jest cykliczny, więc wypadanie włosów jest tylko częścią jego naturalnego wzorca. Kiedy włos zastępuje martwy mieszek włosowy, z cebulki wyrasta nowy włos. Czasami jednak wzrost włosów przebiega nieprawidłowo.

Rodzaje i przyczyny wypadania włosów

Silne wypadanie włosów może wskazywać na poważne zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu. Naukowa nazwa wypadania włosów to łysienie. Ze względu na różnicę w przyczynach prowadzących do łysienia można wyróżnić dwie duże grupy:

  • Łysienie anagenowe – występuje w wyniku narażenia na działanie leków, substancji chemicznych lub promieniowania. Najczęstszym przykładem tego typu łysienia jest utrata włosów spowodowana radioterapią lub chemioterapią u pacjentów z nowotworami. Po ustaniu ekspozycji na czynnik powodujący wypadanie włosów, ich wzrost zostaje wznowiony. Nie ma specyficznego leczenia.
  • Łysienie telogenne – jest spowodowane różnymi chorobami lub stanami i może mieć charakter ostry lub przewlekły. Łysienie ostre może trwać około pół roku, a następnie ustąpić, natomiast łysienie przewlekłe może trwać dłużej niż pół roku, a w niektórych przypadkach nawet przez wiele lat.

Rodzaje łysienia u mężczyzn i u kobiet

Łysienie można również podzielić na kilka grup w zależności od przyczyn:

  • Androgenowe – charakterystyczny dla mężczyzn, u których występuje w ponad 90% wszystkich przypadków. Związane z dużą wrażliwością mieszków włosowych na męskie hormony płciowe.
  • Rozproszone – wypadanie włosów jest równomierne na całej głowie, spowodowane przedwczesnym opadaniem włosów w stan spoczynku pod wpływem różnych czynników.
  • Wrodzone – najrzadsza i często występuje w połączeniu z chorobami skóry. Charakterystyczny jest całkowity lub częściowy brak włosów. Leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne, włosy można przywrócić jedynie poprzez przeszczep.
  • Bliznowacenie – występuje po urazie.
  • Trakcyjne – charakterystyczna dla osób, które preferują noszenie dredów, przedłużanie włosów, doczepianie włosów i ciasne warkocze. Rezultatem jest zwiększony nacisk na mieszki włosowe, przerzedzenie włosów i ich wypadanie.
  • Starzenie się – związane ze zmianami degeneracyjnymi w organizmie, w tym w mieszkach włosowych.
  • Łojotokowe – wynikający z zaniedbanego łojotoku.
  • Objawowe – jeden z symptomów poważnych chorób zakaźnych, a także zatruć i awitaminoz.

Należy zwracać uwagę na pierwsze objawy łysienia. U mężczyzn łysienie pojawia się w postaci łysych plam w okolicy czoła. Łysienie typu żeńskiego zazwyczaj zaczyna się w miejscu przedziałka linii włosów.

Przyczyny wypadania włosów

Utrata włosów i łysienie plackowate są druzgocące zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Wielu mężczyzn wcześnie zaczyna tracić włosy ze względu na predyspozycje genetyczne. Przyczyny wypadania włosów u młodych dziewcząt są bardziej rozległe:

  • Niedobory składników odżywczych w wyniku stosowania rygorystycznych diet, w szczególności niedobory żelaza, cynku i lizyny;
  • Zaburzenia równowagi hormonalnej w okresie dojrzewania, po porodzie, w okresie menopauzy oraz w wyniku nieprzyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych;
    niektóre choroby endokrynologiczne i przewlekłe;
  • Narażenie na temperaturę – unikanie noszenia czapek w zimne dni, częste suszenie włosów suszarką z gorącym powietrzem, regularne używanie urządzeń do stylizacji;
  • Stres;
  • Długotrwałe stosowanie określonej grupy leków – antydepresantów, tabletek hormonalnych, środków przeczyszczających, moczopędnych i innych;
  • Częsta trwała ondulacja, stosowanie agresywnych farb do włosów, niewłaściwie dobrane produkty do pielęgnacji włosów.

Rekomendowane artykuły