Numer telefonu

+123-456-7890

Otwarte w godzinach

Pon - Pią: 7 - 19

Składniki kosmetyków, które należy unikać mogą mieć negatywny wpływ na skórę, a nawet na organizm. Regularne oczyszczanie skóry nie wystarczy, aby utrzymać ją w dobrej kondycji, należy również unikać kosmetyków niskiej jakości i składników, które się w nich znajdują. 

Skóra skłonna do wyprysków wymaga szczególnej pielęgnacji. Nawet niewielkie odchylenie od pożądanej ścieżki leczenia dla skóry problematycznej może zniweczyć wszystkie dotychczasowe rezultaty. Dlatego warto przyjąć odpowiedzialne podejście zarówno do pielęgnacji twarzy, jak i doboru środków. Nawet prestiżowa marka nie ma znaczenia, jeśli produkt nie jest odpowiedni dla Twojej skóry. 

Sprawdźmy więc, co takiego kryje się w 10 elementach ze świata kosmetyków, które mogą wyrządzić Twojej skórze więcej szkody niż pożytku.

1. Substancje rakotwórcze w szminkach

Rakotwórcze oleje i substancje chemiczne znajdujące się w wielu długotrwałych pomadkach mogą uszkadzać delikatną skórę ust, powodując jej wysuszenie i odbarwienie, a także torując drogę nowotworom.

2. Nadtlenek benzoilu

Toksyczny składnik wielu produktów kosmetycznych i należy go za wszelką cenę unikać, gdyż może przyczyniać się do rozwoju nowotworów.

3. Barwniki syntetyczne

Zastosowanie barwników syntetycznych w wielu produktach kosmetycznych pozwala na uzyskanie niepowtarzalnych odcieni cieni do powiek, szminek i różów do policzków.

Ale czy wiesz, że nadmierne stosowanie tego produktu może być szkodliwe dla Twojej skóry? Dzieje się tak, ponieważ barwniki są oparte na smole węglowej, która jest silnym środkiem podrażniającym skórę.

Warto wiedzieć: Sztuczne zapachy dodawane są do prawie wszystkich kosmetyków, zwłaszcza dekoracyjnych. Całkowicie niemożliwe jest ich uniknięcie, ale przynajmniej najbardziej agresywne składniki, na przykład benzaldehyd w składzie, powinny Cię ostrzec. 

Benzaldehyd to sztuczny zapach stosowany przez niektórych producentów kosmetyków. Podobnie jak inne zapachy, może zatykać pory, podrażniać skórę i powodować alergie.

4. Parabeny

Te powszechnie stosowane środki konserwujące można znaleźć w wielu produktach kosmetycznych, takich jak płyny do mycia ciała, szampony, środki do mycia twarzy, a nawet dezodoranty. Parabeny, dzięki swojemu podobieństwu do hormonu estrogenu, mogą wywoływać raka piersi.

5. Triclosan

Antybakteryjny związek chemiczny, który ma negatywny wpływ na układ endokrynologiczny, z katastrofalnym skutkiem dla tarczycy, jak również dla produkcji hormonów rozrodczych. Znajduje się w mydłach i pastach do zębów.

6. Krem wybielający

Hydrochinon jest jednym z najczęściej stosowanych składników w kremach wybielających, powodując znaczne uszkodzenia skóry. Ma zdolność do rozkładania naturalnego sebum, powodując zaczerwienienia i wysypki.

7. Akrylany w lakierze do paznokci

Te substancje chemiczne są powszechnie spotykane w lakierach akrylowych do paznokci. Są one toksyczne dla organizmu i mogą powodować uszkodzenia komórek skóry oraz problemy neurologiczne.

8. Środki aromatyzujące

Chemiczne i syntetyczne substancje zapachowe stosowane do perfumowania detergentów i odżywek do prania mogą mieć silnie drażniący wpływ na skórę.

9. Dioksyna

Składnik stosowany w wielu produktach kosmetycznych, który wywołuje uszkodzenia nerwów i wysypki skórne.

10. Wosk

Wosk jest składnikiem, który może powodować krwawienie i prowadzić do odwrócenia kierunku wzrostu włosów w mieszkach włosowych. Długotrwała ekspozycja na skórę spowoduje zgrubienie skóry.

Wosk lanolinowy otrzymywany jest z trawienia wełny owczej. Od dawna stosowany w kosmetyce, obecnie jest oczyszczony, bezwodny i bez nieprzyjemnego zapachu. Lanolina wykazuje wysoką komedogenność, choć dobrze nawilża skórę, wspomaga regenerację nowych komórek.

Rekomendowane artykuły