Numer telefonu

+123-456-7890

Otwarte w godzinach

Pon - Pią: 7 - 19

Jedną z bardzo uciążliwych chorób skóry jest trądzik torbielowaty. Większość osób wiąże to z wiekiem dojrzewania. Jednak nic bardziej mylnego, ponieważ ta przykra dolegliwość może uwidocznić się w każdym wieku. Zmiany skórne są dokuczliwe i nieleczone mogą pozostawić blizny, które pozostaną już na stałe. Jakie zatem są sposoby na wyleczenie tej choroby i czym wyróżnia się ta odmiana trądziku?

Co to jest i jak wygląda trądzik torbielowaty?

Niestety jest to jedna z najgroźniejszych i najtrudniejszych odmian do wyleczenia. Zmieniona chorobowo skóra pojawia się na początku na twarzy. Można także zauważyć zmiany na dekolcie, pod pachami czy też na plecach. Kluczową rolę gra tu czas. Im szybciej trądzik torbielowaty zostanie rozpoznany i podda się go leczeniu, tym szybciej można się go pozbyć i tym mniejszy obszar ciała będzie pokryty torbielami.

Po czym poznać tę odmianę?

Jak sama nazwa wskazuje, trądzik torbielowaty charakteryzują torbiele, które są wypełnione ropą. Najpierw pojawiają się małe, ale z biegiem czasu mogą mieć rozmiar nawet kilku centymetrów. Przybierają nie tylko na wielkości, lecz także na ilości. Dodatkowym dyskomfortem może być ból przy dotykaniu wyprysków skórnych. Można także zauważyć wokół grudek zaczerwienioną skórę.

Przyczyny powstawania trądziku torbielowatego

Wśród wielu przyczyn tej dokuczliwej choroby należy wymienić powody hormonalne i genetyczne. Te pierwsze najczęściej mają związek z okresem dojrzewania. Do innych czynników sprzyjających rozwojowi trądziku torbielowatego należą:

  • stres,
  • nadmierne pocenie się twarzy,
  • nieodpowiednia dieta,
  • zbyt wilgotne powietrze,
  • niektóre leki.

Do rozwoju tej choroby przyczynia się także wysoka aktywność gruczołów łojowych, które wytwarzają za dużo sebum. W efekcie tego na skórze dochodzi do powstawania zaskórników. Te natomiast pod wpływem bakterii zmieniają się w stan zapalny. W takiej sytuacji niezbędne jest wdrożenie leczenia.

Jak leczyć trądzik torbielowaty?

Bardzo ważną kwestią jest udanie się do lekarza dermatologa, który jest specjalistą w tego rodzaju stanach zapalnych skóry. Wdroży on odpowiednią terapię, ale należy być cierpliwym, gdyż czasem trwa ona nawet kilka miesięcy. Do najskuteczniejszych należy antybiotykoterapia, która złagodzi objawy i usuwa szkodliwe bakterie. Dermatolodzy decydują się także na retinoidy, które mają zahamować nadmierne wytwarzanie sebum. Dodatkowo działają przeciwzapalnie. W niektórych przypadkach stosuje się także leczenie hormonalne.

Podsumowując, należy zaznaczyć, że czas reakcji działa na korzyść, a udanie się do specjalisty zapewnia uniknięcie blizn, które mogą pozostać po nieleczonych torbielach. Trzeba też pamiętać, że terapia zakończy się sukcesem tylko w przypadku cierpliwości i systematyczności.

Rekomendowane artykuły